Na co zwrócić uwagę wybierając obrus na święta? Sprawdź porady od dekorii

wróć do aktualności

Do wigilijnej kolacji pozostało mniej niż 2 tygodnie. Choć może wydawać się, że to jeszcze sporo czasu, to warto już dzisiaj zastanowić się, jak udekorujemy świąteczny stół. Zanim zaczniesz szukać odpowiednich tkanin, dekoracji i zastawy obiadowej, dowiedz się, jak wybrać, a następnie ułożyć obrus – najważniejszy element nakrycia stołu.

Przed przystąpieniem do nakrywania stołu dobrze jest poznać odpowiedzi na cztery kluczowe pytania. Znajomość tych kwestii pomoże przygotować elegancką i funkcjonalną aranżację najważniejszego miejsca podczas wigilii.

  1. Jakiej wielkości obrus wybrać?

Wymiary obrusu należy dostosować do wielkości i kształtu stołu. Powszechnie przyjęło się, że obrus powinien być większy niż wielkość blatu (chyba że mówimy o obrusie na ławę, wtedy musi być on mniejszy niż powierzchnia blatu). Z kolei optymalny zwis materiału poza stół wynosi ok. 20–25 cm. Najlepiej przed wyborem materiału dokładnie zmierzyć blat. Jak to zrobić?

  • Stół prostokątny – zmierz długość i szerokość blatu i dodaj do obu wartości po 40–50 cm.
  • Stół kwadratowy – wystarczy, że poznasz długość jednego boku i dodasz do niego około 40–50 cm.
  • Stół okrągły – określ średnicę blatu i dodaj do tej wartości około 40–50 cm.

Bardzo efektowym rozwiązaniem będzie również długi obrus aż do ziemi, delikatnie opadający na podłogę. Taka dekoracja będzie wyjątkowo elegancka i szykowna.

  1. Jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonany jest obrus, ma ogromne znaczenie – od niego zależy, czy tkanina będzie plamoodporna, niegniotąca się i trwała. Możesz wybierać spośród tkanin naturalnych oraz syntetycznych. Najczęściej spotykane są jednak obrusy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len oraz ich połączenia z tkaninami syntetycznymi np. poliestrem.

  • Bawełniane obrusy są mało gniotące się, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo wytrzymałe.
  • Lniane tkaniny są natomiast trwalsze niż bawełniane, odporne na zabrudzenia, lecz nieco łatwiej się gniotą.

 

  1. Jak ułożyć obrus na stole?

Poza standardowym ułożeniem obrusu istnieje wiele innych stylowych kombinacji. Można położyć obrus po skosie, pozostawiając tym samym odkryte rogi stołu. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór tkaniny, która zwisa tylko z dwóch (a nie czterech) boków stołu – ta opcja sprawdzi się w przypadku przygotowywania zastawy dla 4 osób.

  1. O co jeszcze warto zadbać?

Podczas nakrywania do stołu można wykorzystać również bieżniki lub podkładki. Często używamy ich zamiennie z obrusem, ale świetnie sprawdzą się również jako dodatkowy element dekoracyjny. Podkładki wydzielą każdemu z gości przestrzeń na jego zastawę obiadową oraz uchronią obrus przed zabrudzeniami, natomiast bieżnik będzie wskazywał na część, na której znajdują się dekoracje i świąteczne dania. Kluczem do sukcesu w łączeniu tych tkanin jest zwrócenie uwagi na kolorystyczne dopasowanie materiałów.

 

Przystrojony stół na święta w mieszkaniu kraków Elegancki obrus na stole wigilijnym Bieżnik ze świątecznym motywem doda uroku wnętrzu Świecznik rozświetli wnętrze i wypełni je ciepłem Elegancka zastawa to świetny element dekoracyjny Rośliny, elegancki obrus, zastawa i świeczniki