Zapraszamy na wystawę "Lotniczy Gądów na fotografii"

wróć do aktualności

Na terenie Gądowa Małego, gdzie obecnie znajduje się osiedle Kosmonautów, jeszcze do lat siedemdziesiątych funkcjonowało lotnisko. Historia portu sięga 1910 r., kiedy przeprowadzano w tym miejscu pierwsze loty próbne.  Lotnisko rozwijało się wraz ze wzrostem znaczenia transportu powietrznego. Służyło zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. Po wojnie działał tam Aeroklub i zakłady produkujące szybowce. Ostatecznie lotnisko zamknięto w 1985 r. 

Dziś przypominamy historię pierwszego wrocławskiego lotniska. W pasażu handlowo-usługowym osiedla Lokum da Vinci powstała wystawa przedstawiająca dzieje portu lotniczego na Gądowie Małym. Na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia uwieczniające przelot balonem nad Mostem Zwierzynieckim, drewniany budynek portu lotniczego, a także samoloty lądujące na wrocławskim lotnisku. Wystawę uświetniają modele samolotów, jedne z najsławniejszych w tamtym okresie. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Pasażu da Vinci! Będzie to doskonała okazja by poznać historię miejsca, w którym mieszkamy oraz zobaczyć, jak wyglądał Wrocław kilkadziesiąt lat temu. Organizowana ekspozycja jest wystawą otwartą. Można ją oglądać o dowolnej porze do końca kwietnia 2017 r.