Wrocław z nowym neonem!

wróć do aktualności

„Wrocław. Sto mostów – milion uśmiechów” – to hasło nowego wrocławskiego neonu, który niedawno został zainstalowany na jednym z budynków osiedla Lokum Victoria przy ul. Tęczowej na Starym Mieście. Treść i projekt neonu zostały wyłonione w konkursie "Kolej na neon" organizowanym przez Lokum Deweloper przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Fundacją Neon Side Wrocław oraz Plastykiem Miejskim.


 W pierwszym etapie wybrano hasło neonu. Wrocławianie nadesłali ponad 1600 propozycji haseł. Zwycięska propozycja, „Wrocław. Sto mostów – milion uśmiechów” to pomysł Pani Doroty Rogacz. Autorem wyłonionego w II etapie konkursu  opracowania graficznego neonu jest Pan Dawid Celek, absolwent Politechniki Wrocławskiej, projektant, dziś pracujący w Berlinie.

Wrocław może pochwalić się bogatą historią miejskich neonów. W latach 60’ i 70’ XX wieku wieczorami miasto rozświetlało się setkami takich reklam. W ten sposób promowały się m.in. kina, sklepy, cukiernie, zakłady fryzjerskie i kwiaciarnie. Często te konstrukcje stawały się swoistymi dziełami sztuki, odznaczały się kreatywnością i ciekawymi rozwiązaniami, stając się wizytówką miasta. Część neonów udało się zachować do dzisiaj, między innymi dzięki działalności Fundacji Neon Side Wrocław, która zajmuje się renowacją i ekspozycją zabytkowych obiektów. Dzięki staraniom Neon Side wiele z nich można obejrzeć we Wrocławiu przy ul. Ruskiej.

Nowy  neon doskonale wpisujesię w tradycję wrocławskich reklam świetlnych. Od teraz rozświetla okolice ulicy Tęczowej. W dzień i w nocy będzie widoczny z okien pociągów przejeżdżających tą trasą kolejową oraz dla mieszkańców Wrocławia, którzy mogą obejrzeć napis z ulicy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z instalacji neonu na osiedlu Lokum Victoria: