Standardy wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego

wróć do aktualności

Jakie są podstawowe rodzaje wykończenia mieszkania, czym się różnią i co należy o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!


Czym jest standard wykończenia mieszkania?

Osoby planujące zakup własnego lokum i przeglądające oferty z rynku pierwotnego często spotykają się z terminem „standard wykończenia mieszkania”. Deweloperzy posługują się tym zwrotem prezentując lokale na sprzedaż, dlatego warto wyjaśnić, co właściwie oznacza taki standard. Definicja, którą możemy podać i która w prosty sposób to opisuje, mówi o tym, że standard ten określa zespół cech, które posiada dane mieszkanie w momencie odbioru od podmiotu sprzedającego – zaznacza więc do jakiego etapu wykończenie lokalu zostało wykonane i jaki jest jego stan w chwili symbolicznego przekazania kluczy.  

Jednocześnie warto zauważyć, że standardów wykończenia jest wiele i choć ich nazwy mogą być takie same u różnych deweloperów, to w rzeczywistości zakres wykończenia wnętrza lokalu często jest różny. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania należy więc zwrócić szczególną uwagę na oferowaną jakość wykończenia, by przy odbiorze wymarzonego M nie być zaskoczonym.

Rodzaje standardów mieszkań z rynku pierwotnego

Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym standardom wykończenia i realizacji mieszkań oraz apartamentów oferowanych przez deweloperów.

Standard deweloperski

Stan deweloperski to najczęściej oferowany standard przy zakupie mieszkań z rynku pierwotnego. Deweloperzy sprzedają lokale gotowe w zakresie prac budowlanych, ale wymagające zaaranżowania wnętrz i przystosowania ich do użytkowania zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Warto pamiętać, że w zależności od firmy istnieją różnice w zakresie jakości wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, dlatego o szczegóły warto dopytać sprzedawcę już na etapie wyboru swojego przyszłego lokum.

W tym standardzie wykończenie lokali obejmuje zazwyczaj wykonanie posadzek, sufitów i tynków na ścianach, wstawienie okien i drzwi wejściowych oraz wyprowadzenie podstawowych instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, telewizyjnej, internetowej oraz domofonowej (wraz z zamontowaniem domofonu bądź wideodomofonu). Zakończenia instalacji są gotowe do montażu urządzeń w łazience czy kuchni, przytwierdzone są też gniazdka i włączniki światła (bez opraw oświetleniowych). Rozprowadzona jest instalacja centralnego ogrzewania wraz z zamontowanymi grzejnikami. Balkony, tarasy i ogródki mają barierki i ogrodzenia, a czasami w mieszkaniach parterowych dodatkowo zamontowane są rolety zewnętrzne. W przypadku stanu deweloperskiego, w zależności od zakresu standardu wykończenia, w oddawanym do użytku lokalu mogą także znaleźć się takie elementy jak na przykład parapety, co dla wielu klientów stanowi definicję mieszkania od dewelopera o podwyższonym standardzie.

wizualizacja mieszkania w kolorach beżu  wizualizacja mieszkania w kolorach zieleni

Realizacja mieszkania „pod klucz”

Programy realizacji mieszkań pod klucz dają klientom możliwość wykupienia dodatkowego rozwiązania, jakim jest zaprojektowanie oraz wykończenie mieszkania przez profesjonalną ekipę remontowo-budowalną w taki sposób, by właściciel lokalu mógł je odebrać w stanie gotowym do zamieszkania. Korzystając z tej usługi osoba kupująca lokum z rynku pierwotnego nie musi samodzielnie zajmować się remontem i aranżacją wnętrza swojej nieruchomości, ponieważ odpowiada za to zewnętrzna, doświadczona firma, kompleksowo wykonująca te prace na podstawie stosownej umowy.

W ramach programu realizacji pod klucz nabywca podejmuje decyzję dotyczącą jakości i zakresu wykończenia lokalu. Deweloperzy, oferujący taką usługę, zazwyczaj proponują kilka pakietów określających standard wykończenia mieszkania, które różnią się od siebie ceną oraz katalogiem wykorzystywanych materiałów i produktów. Nierzadko w takich pakietach zawarta jest także opieka projektanta wnętrz, który pomaga wybrać konkretne rozwiązania w odniesieniu do potrzeb i preferencji klienta, a także tworzy wizualizacje gotowych pomieszczeń, dbając o to, by efekt końcowy był zgodny z wyobrażeniem kupującego.

Wykończenie mieszkania pod klucz najczęściej obejmuje wykonanie podłóg, drzwi i ścian, położenie kafli w kuchni oraz pełne wykończenie łazienki. W ofercie wielu wykonawców znajdują się także meble, sprzęty i dodatki oraz zabudowa kuchni na wymiar. Przy wyborze realizacji mieszkania pod klucz należy szczegółowo zapoznać się z ofertą dewelopera oraz współpracującej z nim firmy, ponieważ pakiety wykończenia lokali mogą znacząco się między sobą różnić. W ofercie Lokum Deweloper z Wrocławia w programie Lokum pod klucz można znaleźć trzy standardy różniące się zakresem wykończenia: smartKomfort i MaxKomfort oraz pakiet indywidualny, dostosowany do potrzeb danego klienta.

Istotną zaletą wykończenia mieszkania pod klucz z perspektywy kupującego jest to, że koordynacją i nadzorem całego procesu (czyli głównie prac remontowych) zajmuje się zewnętrzny wykonawca. To on jest odpowiedzialny za zakup oraz transport materiałów, ewentualne reklamacje u producentów oraz dopilnowanie terminów określonych w harmonogramie ustalonym z klientem. Zadaniem właściciela mieszkania jest jedynie dokładne sprawdzenie podczas odbioru lokalu, czy wszystkie umówione prace zostały należycie wykonane.