Osiedle Lokum Vena nagrodzone w konkursie Budowa Roku 2019!

wróć do aktualności

II etap osiedla Lokum Vena otrzymał nagrodę I stopnia w ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2019. Jurorzy docenili inwestycję za rewitalizację zespołu zabytkowej zabudowy przy ul. Poniatowskiego we Wrocławiu oraz jej adaptację do nowej funkcji mieszkaniowo-usługowej.


Nagrodzona realizacja to wyjątkowe połączenie przeszłości i współczesności. Rdzeń osiedla stanowią historyczne budynki wzniesione pod koniec XIX i na początku XX w., które zostały gruntownie odrestaurowane i dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników.

W procesie rewitalizacji poddano konserwacji oraz odtworzono wiele oryginalnych elementów architektonicznych i dekoracyjnych. Są to m.in. ceglane elewacje budynków, konstrukcje balkonów, marmurowe okładziny i mosiężne balustrady na głównej klatce schodowej oraz odkryte w trakcie prac konserwatorskich malowidła na wspornikach łuków sklepiennych, a także ogrodzenie osiedla. W odrestaurowanych murach znajduje się 90 luksusowych apartamentów, których wysokość sięga 3 metrów, a wnętrza są pełne światła dzięki dużym oknom typu portfenetre. 

Niezwykle atrakcyjną przestrzenią jest dziedziniec osiedla z zachowanym starodrzewem, starannie dobranymi gatunkami roślin i stylizowaną małą architektura nawiązującą do estetyki XIX-wiecznej zabudowy. 

Oferta inwestycji Lokum Vena znajduje się tutaj.

Budowa Roku to konkurs organizowany co roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W tym roku odbyła się jego 30. edycja. Celem konkursu było wyłonienie obiektów budowlanych, w których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.