Kawalerka - co warto o niej wiedzieć - wady, zalety

wróć do aktualności

Kawalerka jest jednym z najczęściej kupowanych rodzajów mieszkań – zarówno na własne potrzeby, jak i w celach inwestycyjnych. Kto powinien się zdecydować na taki lokal, a w jakich przypadkach się on nie sprawdzi? Jakie są plusy i minusy niedużego lokum oraz o czym warto pamiętać, urządzając kawalerkę? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Co to jest kawalerka?

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego kawalerka to „małe mieszkanie dla jednej osoby”, natomiast definicja kawalerki w Słowniku języka polskiego PWN podaje nieco szerzej, że jest to „samodzielne mieszkanie jednopokojowe”. W praktyce tym określeniem rzeczywiście nazywa się małe mieszkania, które zazwyczaj (choć nie zawsze) mają jeden pokój, jednak nierzadko jest to odpowiednia przestrzeń dla dwóch osób, np. dla pary. Metraże kawalerek mogą być różne, zaczynają się od około 25 m2 i sięgają zazwyczaj 35 m2, a czasami nawet 40 m2. Staramy się, aby nowe inwestycje we Wrocławiu i Krakowie z naszej oferty były jak najbardziej zróżnicowane, dlatego proponujemy klientom różnych rozmiarów kawalerki, a także większe, kilkupokojowe mieszkania i apartamenty. Dzięki temu każdy nabywca może w Lokum Deweloper znaleźć swój wymarzony lokal, dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Wady i plusy mieszkania w kawalerce

Mieszkanie w kawalerce docenia wiele osób, choć z pewnością ten rodzaj nieruchomości nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego nabywcy. Przed podjęciem decyzji o tym, czy kawalerka to dobre lokum dla Ciebie, postaraj się poznać jej podstawowe plusy i minusy.

Plusy mieszkania w kawalerce – kto je szczególnie doceni?

Jedną z najczęściej docenianych korzyści małej kawalerki jest jej cena – w wielu przypadkach na zakup decydują się ludzie młodzi, których możliwości finansowe nie pozwalają na wybranie większego lokum. Do drugiej dużej grupy nabywców kawalerek należą inwestorzy, którzy przeznaczają je jako lokale na wynajem krótko- lub długoterminowy. Kawalerka, jak już to zostało wyżej wspomniane, traktowana jest nierzadko jako mieszkanie dla singla. Ma to związek ze stosunkowo niewielkim metrażem, ale też z kosztami utrzymania lokalu. Osoba kupująca lub wynajmująca kawalerkę jest w stanie samodzielnie opłacić niezbędne miesięczne rachunki i zobowiązania, co w przypadku większej nieruchomości mogłoby być utrudnione. Małe przestrzenie szybciej nagrzewają się podczas zimy i wymagają zapewnienia mniejszej ilości światła niż kilkupokojowe mieszkania. Dzięki temu opłaty za prąd czy ogrzewanie są zazwyczaj niewielkie. Nieduży metraż w takim mieszkaniu dla singli jest też niewątpliwym plusem przez wzgląd na łatwość w codziennym utrzymywaniu porządku, na co nie trzeba przeznaczać wiele czasu. Warto zauważyć, że kawalerka może mieć na tyle duży metraż, żeby stanowić świetne rozwiązanie dla pary – w przypadku, gdy opłaty dzielone są na dwie osoby, jest to jeszcze bardziej opłacalne rozwiązanie. Kawalerka jest też często wybierana przez studentów, którzy dopiero zaczynają swoje dorosłe życie, a więc nie potrzebują z reguły rozbudowanych przestrzeni – nie planują jeszcze zazwyczaj założenia rodziny, nie mają własnego kompletu mebli czy wielu przedmiotów do przechowywania (zwłaszcza, jeśli przyjeżdżają na studia z innego miasta), przez co kawalerka ma dla nich dużo więcej plusów niż minusów. Na zakup lub wynajem tego rodzaju nieruchomości decydują się również ze względu na to, że daje im ona dużą autonomię i poczucie niezależności.

przestronna kuchnia połączona z jadalnią  salon z fioletową sofą

Jaki wady ma kawalerka?

Pomimo wielu plusów, jakie można dostrzec w mieszkaniu typu kawalerka, należy zwrócić uwagę, że ma ona też swoje minusy, przez co nie jest dobrym wyborem dla wszystkich. Ze względu na nieduży metraż takiego lokalu nie wybiorą rodziny z dziećmi czy osoby chcące mieszkać ze współlokatorami. Niewielka wielkość mieszkania wiąże się również ze ściśle określoną liczbą mebli czy przedmiotów, jakie się w takim lokalu zmieszczą. Urządzając kawalerkę trzeba się więc liczyć z różnymi ograniczeniami, co dla niektórych osób może być sporym problemem, ponieważ z wielu rozwiązań, możliwych do zrealizowania w większym lokalu, trzeba po prostu zrezygnować.

Jak urządzić kawalerkę?

Decydując się na kawalerkę, urządzenie mieszkania ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu i wygody lokatorów. Aranżacja takiego lokum powinna być dobrze przemyślana, aby móc maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Należy pamiętać, że najważniejsza jest w tym przypadku funkcjonalność – kierując się nią podczas wykańczania oraz wyposażania lokalu można stworzyć naprawdę atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń, w której spędzanie czasu będzie przyjemne i bezproblemowe. W niedużej nieruchomości doskonale sprawdzą się liczne półki i szafki (np. przy aneksie kuchennym mogą nawet sięgać sufitu, co pozwoli na przechowywanie wielu naczyń czy przyrządów pomimo małych rozmiarów kuchni w kawalerce). Przy wyborze mebli warto postawić na modele, które można dostosowywać do aktualnych potrzeb, na przykład stolik z wysuwanym blatem, rozkładana sofa czy fotel. Dobrze sprawdzą się też takie elementy wyposażenia, które łączą w sobie różne funkcjonalności – może to być biurko służące jednocześnie jako stół lub toaletka, czy też zabudowana szafa z przesuwnymi drzwiami wykończonymi dużym lustrem, w której zmieszczą się nie tylko na ubrania, ale i takie urządzenia jak żelazko, odkurzacz czy deska do prasowania. Aranżacja małej kawalerki to świetna okazja do wypróbowania wielu ciekawych i pomysłowych rozwiązań dedykowanych niewielkim przestrzeniom. Przykładem może być wykorzystanie parawanu lub dużego regału jako sposobu na wydzielenie strefy sypialnianej od dziennej. W tym celu warto też zastosować przenośne ścianki działowe, umożliwiające szybką zmianę charakteru pomieszczenia (np. w przypadku przyjmowania gości i chęci zwiększenia dostępnego miejsca). W kawalerce urządzając wnętrza powinno się też zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Odpowiednie wykorzystanie naturalnego światła słonecznego oraz wybór jasnych kolorów we wnętrzu pozwalają na jego optyczne powiększenie. Jednocześnie, aby uzyskać ten efekt, należy unikać ciemnych odcieni podłóg, ścian czy mebli i zasłon okiennych. Rozświetlone pomieszczenia sprawiają, że wnętrza wydają się nie tylko większe, ale też bardziej przytulne.

Warto pamiętać, że przed wyborem mieszkania ważne jest dokładne zapoznanie się z plusami i minusami danego układu, a następnie odniesienie ich do własnej sytuacji, potrzeb i oczekiwań. Taka analiza gwarantuje uniknięcie rozczarowań i pozwala na zaplanowanie jak najbardziej przemyślanych rozwiązań. Dla wielu osób zakup kawalerki jest bardzo dobrą decyzją ze względów praktycznych czy ekonomicznych, a odpowiednia aranżacja umożliwia im stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, która mimo niedużego metrażu może stanowić idealne miejsce do życia.