Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

wróć do aktualności

Zakup nieruchomości pod wynajem to popularna forma inwestowania. Mieszkanie może przynosić stały dochód, jednocześnie zwiększając swoją wartość wraz z upływem czasu. Poszukując idealnego lokalu warto zwrócić uwagę na różne czynniki, które ułatwią znajdowanie najemców oraz czerpanie  zysków. Należy jednak pamiętać, że jak każdą inwestycję, również kupno mieszkania pod wynajem powinno się dobrze przemyśleć i zaplanować. Polecamy porównać różne oferty, analizując metraż, lokalizację, standard czy układ pomieszczeń w lokalu.


Mieszkanie pod wynajem – jak wybrać?

Rozważając kupno mieszkania pod wynajem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy zastanowić się nad umiejscowieniem nieruchomości. Lokum znajdujące się w atrakcyjnej dzielnicy, blisko uczelni wyższych, ośrodków biznesowych czy centrów handlowych będzie z pewnością cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najemców. Wybrana lokalizacja ma też ścisły związek z grupą docelową – określenie, kto prawdopodobnie najczęściej będzie wynajmować Twoje mieszkanie, pozwoli dobrać odpowiedni metraż, standard wykończenia oraz przewidywaną stawkę najmu.

Sąsiedztwo uniwersytetu będzie atrakcyjne dla studentów, a pobliskie parki, place zabaw czy żłobki zainteresują młodych rodziców. Na inne aspekty zwrócą uwagę zaczynające wspólne życie pary czy przyjaciele chcący wynająć razem mieszkanie na czas studiów, a na inne rodziny, które z różnych względów nie mogą zamieszkać we własnym lokum.
Wybierając mieszkanie pod wynajem, w kontekście określenia potrzeb potencjalnych najemców, dobrze jest też przeanalizować układ lokalu, a co za tym idzie - jego funkcjonalność. Najczęściej jako inwestycję na wynajem wybierane są kawalerki lub nieduże mieszkania 2-pokojowe, z pomieszczeniem dziennym i aneksem kuchennym oraz osobną sypialnią. W małych nieruchomościach trudno jest wydzielić osobną przestrzeń dla współlokatorów, dlatego tego typu lokale wynajmują przede wszystkim pary lub single. Natomiast jeśli planujesz zakupić mieszkanie pod wynajem, by oferować najemcom oddzielne pokoje, a nie całe lokum, pamiętaj, że powinny one być nieprzechodnie i niezależne od siebie. Tego typu najem prowadzi się najczęściej w dużych 3-, 4-pokojowych mieszkaniach, gdzie każdy z lokatorów ma swoją własną, komfortową przestrzeń.

 

Jaki metraż nieruchomości wybrać?

Metraż mieszkania pod wynajem jest bardzo ważny – zazwyczaj im większe mieszkanie, tym wyższa cena wynajmu, choć nie ma jednej uniwersalnej zasady, która mówiłaby o gwarantowanych zyskach z określonej wielkości lokalu – wiele zależy też od lokalizacji i standardu wykończenia lokum. Określając najogólniej, jaki metraż nieruchomości wybrać, można powiedzieć, że dobrym pomysłem jest zakup kawalerek lub mieszkań 2-pokojowych o powierzchni około 25-40 m2. Najwięcej chętnych na tego typu lokale jest zazwyczaj w okolicach uczelni wyższych i ośrodków biznesowych, jednak najemców na niewielkie mieszkania można z reguły z łatwością znaleźć w każdej części miasta. W przypadku większych lokali, atrakcyjnym metrażem jest ok. 50-60 m2, jednak z oddzielnymi, niezależnymi pokojami i osobną kuchnią, dzięki czemu mogą w nim zamieszkać nawet obcy sobie współlokatorzy.

Standard mieszkania na wynajem

Kolejnym istotnym elementem jest standard mieszkania na wynajem. Wybierając lokal o podwyższonym standardzie z oferty Lokum Deweloper masz pewność dużej dbałości o każdy detal inwestycji – nie tylko w kontekście wykonania Twojego lokum, ale też części wspólnych, co znacząco wpływa na korzystną dla Ciebie cenę najmu oraz łatwość znalezienia lokatorów. Pamiętaj, że na cenę ma również wpływ wykończenie wnętrz, a więc estetyka, ale też dostępność podstawowych sprzętów AGD, mebli ruchomych czy urządzeń, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność mieszkania, jak np. klimatyzacja czy oczyszczacz powietrza. Oprócz tych podstawowych wymagań, standard mieszkania na wynajem może obejmować także takie udogodnienia jak balkon, taras, komórka lokatorska czy prywatne miejsce parkingowe.

Zakup nieruchomości pod wynajem – o czym warto pamiętać?

Należy mieć na uwadze, że zakup nieruchomości pod wynajem wiąże się z kwestiami formalnymi i organizacyjnymi. Mieszkanie można wynająć na krótki lub długi okres czy też w formie całorocznej lub sezonowej. Warto dobrze przemyśleć, jaka opcja jest dla Ciebie najodpowiedniejsza, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy. Z wynajmowania lokalu na doby (głównie turystom) można osiągać wysokie zyski, jednak wiąże się to z obowiązkiem stałej „obsługi” lokalu – konieczne jest odpowiadanie na zapytania, prowadzenie rezerwacji oraz częste porządkowanie i odświeżanie lokalu pomiędzy meldowaniem się kolejnych najemców. Wynajmowanie nieruchomości na dłuższe okresy wymaga mniejszych nakładów pracy i poświęcanego czasu, jednak z reguły przynosi też niższe zyski – choć duże znaczenie ma tu oczywiście wiele czynników, w tym metraż mieszkania pod wynajem. Poza podpisywaniem umów z najemcami, wynajem mieszkania jest też związany z obowiązkiem prowadzenia ewidencji przychodów z najmu oraz opłacaniem odpowiednich podatków. Należy więc zapoznać się z obowiązującymi przepisami i być przygotowanym na tego rodzaju obciążenia.  Formalności nie powinny jednak nikogo zniechęcać, ponieważ wywiązywanie się z nich nie wymaga dużych nakładów czasu czy pracy, a pozwala uporządkować proces najmu i legalnie rozliczać się z zysków, które niewątpliwie są najważniejszą zaletą płynącą z inwestowania w nieruchomości.