Jak zmierzyć powierzchnię mieszkania?

wróć do aktualności

Przy zakupie, wykończeniu czy remoncie mieszkania jednymi z częściej używanych zwrotów stają się metr kwadratowy, powierzchnia i metraż. Nie da się ich pominąć przy analizowaniu oferty lokali, planowaniu budżetu czy projektowaniu wnętrz. Sprawdź, w jaki sposób powierzchnia mieszkania może być mierzona i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pomiarów.


Do czego potrzebna jest znajomość wymiarów mieszkania?

Powierzchnia użytkowa mieszkania ma kluczowe znaczenie dla kupujących – to od niej zależy ostateczny koszt zakupu i wykończenia lokum a także możliwości aranżacyjne i codzienna wygoda przyszłych mieszkańców. Stawka za metr kwadratowy nie tylko określa końcową cenę nowego lokalu, często też w ten sposób swoją pracę wyceniają ekipy remontowe i montażowe. Przykładowo, na wydatki związane z położeniem podłogi wpływa bezpośrednio powierzchnia pokoju – musisz znać metraż mieszkania i każdego pomieszczenia z osobna, aby określić liczbę paneli czy płytek potrzebnych do wykończenia posadzki. Analogicznie, dokładny pomiar ścian umożliwi Ci określenie, w ile litrów farby czy metrów tapety musisz się zaopatrzyć. Znajomość wymiarów mieszkania pozwala rozsądnie zaplanować wydatki związane z pracami wykończeniowymi. Warto jednak kupić około 15% więcej materiałów, niż wynika z obliczeń – jest to przydatne zabezpieczenie na wypadek przypadkowego zniszczenia niektórych elementów lub konieczności wykonania poprawek.

Jak obliczyć metraż mieszkania? Wyjaśniamy krok po kroku

Na metraż mieszkania składa się suma powierzchni pomieszczeń, które się w nim znajdują. Należy przy tym zaznaczyć, że mówiąc o metrażu, najczęściej ma się na myśli użytkową powierzchnię mieszkania, do której są wliczane pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój czy korytarz oraz inne pomieszczenia o charakterze mieszkalnym. Nie bierze się natomiast pod uwagę m.in. balkonu, tarasu, loggii, piwnicy, strychu czy pralni – takie rozróżnienia regulują konkretne normy, o których piszemy w dalszej części tekstu. Od czego zatem zacząć obliczanie metrażu mieszkania?

Do wykonania pomiarów powierzchni użytkowej będą potrzebne:
•    tradycyjna miarka zwijana, tzw. metrówka lub bardziej dokładna skalibrowana miarka laserowa, inaczej dalmierz (warto po nią sięgnąć zwłaszcza podczas mierzenia powierzchni dużych lokali);
•    rzut mieszkania, który dołączany jest do umowy deweloperskiej oraz prospektu informacyjnego;
•    powykonawcze pomiary lokalu, wykonane po zakończeniu budowy;
•    kartka i długopis lub urządzenie elektroniczne (np. telefon lub tablet) do zapisywania wymiarów mieszkania.

Do liczenia powierzchni lokalu nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Są jednak sytuacje, w których trudniej jest poznać powierzchnię użytkową mieszkania – jak liczyć metry kwadratowe, kiedy w pokoju są np. wykusze? Najłatwiejszym sposobem jest podzielenie takiej przestrzeni na mniejsze części (np. kilka kwadratów czy trójkątów), obliczenie ich powierzchni i dodanie do siebie wyników.

 
Obliczanie powierzchni mieszkania od dewelopera zgodnie z normą – co to oznacza?

Użytkowa powierzchnia mieszkania mierzona jest w sposób określany przez jedną z obowiązujących w przepisach norm, a informacja o tym, jaką w danym przypadku zastosowano, zawarta jest w umowie deweloperskiej.

Najczęściej stosuje się zasady wykonywania pomiarów mieszkania określone normą PN-ISO 9836:1997 (od września 2020 roku PN-ISO 9836:2015), według której m.in.:
•    pomiarów pomieszczeń dokonuje się w wykończonym lokalu po ułożeniu tynków, tuż nad podłogą;
•    wartości należy zapisywać do dwóch miejsc po przecinku;
•    wnęki w ścianach przekraczające 0,1 m2 nie wliczają się do całkowitej powierzchni mieszkania;
•    balkony, loggie i tarasy należy wykazać oddzielnie od metrażu mieszkania, jako powierzchnie zewnętrze niezamknięte ze wszystkich stron.
Drugą normą (starszą), z której stosowaniem wciąż można się spotkać, jest PN-70/B-02365. Głównymi różnicami w stosunku do PN-ISO 9836 jest wykonywanie pomiarów na etapie, w którym na ścianach nie ma jeszcze tynków oraz przeprowadzanie ich na wysokości 1 m nad podłogą, zamiast tuż nad nią.  

Jak obliczyć powierzchnię pod skosami?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie jak liczyć metry kwadratowe skosów, należy najpierw wskazać, że taki pomiar również można wykonać zgonie z dwoma opisanymi wyżej normami. Według zasad opisanych w PN-ISO 9836 powyżej wysokości 1,9 m liczy się całą powierzchnię podłoża pod skosem, a poniżej 1,9 m dodaje się ją jedynie do powierzchni pomocniczej (która nie wchodzi w skład powierzchni użytkowej). Natomiast norma PN-70/B-02365 określa, że powierzchnię pokoju pod skosami oblicza się w odniesieniu do wysokości:
•    poniżej 1,4 m nie wlicza się wcale;
•    w przedziale od 1,40 m do 2,20 m wlicza się 50% powierzchni;
•    powyżej 2,20 m liczy się ją w 100%.
Warto pamiętać, że im wyższy kąt nachylenia skosu, tym więcej przestrzeni można zyskać.

O czym pamiętać przy obliczaniu i rozliczaniu powierzchni z deweloperem?

Kupując nowy lokal na osiedlu, które jest jeszcze w trakcie budowy, poznajesz projektowy metraż mieszkania. Wskazane na tym etapie wymiary mogą nieco różnić się od faktycznej powierzchni gotowego lokum, co jest całkowicie normalne. Wybudowane mieszkanie może np. mieć o kilka centymetrów przesuniętą ściankę działową czy nieznacznie większy przedpokój niż pierwotnie zakładał projekt architektoniczny. Po zakończeniu budowy dokonywana jest inwentaryzację powykonawcza, która określa realne wymiary pomieszczeń. Zmiany takie przeważnie dotyczą części dziesiętnych metra kwadratowego i nie wpływają znacząco na całościowy metraż mieszkania.

Szukasz idealnego lokum? Sprawdź naszą ofertę!

Niezależnie od tego, czy szukasz komfortowej kawalerki, wygodnego mieszkania dla pary czy przestronnego lokum dla kilkuosobowej rodziny, możesz mieć pewność, że w naszej ofercie znajdziesz swój wymarzony metraż. Nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu i Krakowie przygotowujemy z myślą o Klientach o bardzo zróżnicowanych potrzebach, oferując szeroki zakres powierzchni mieszkań. Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez formularz dostępny na stronie.