Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim? 5 wskazówek!

wróć do aktualności

Nieruchomość kupiona na rynku pierwotnym nie daje możliwości natychmiastowego wprowadzenia się, chyba że została nabyta razem z pakietem wykończenia wnętrz pod klucz. Najczęściej jednak klient odbiera mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym musi m.in. położyć podłogi, pomalować ściany czy wstawić meble i sprzęty. Urządzanie nowego mieszkania często przynosi wiele radości, zwłaszcza, jeśli jest to wymarzone, długo wyczekiwane lokum. Przed rozpoczęciem tego procesu warto sprawdzić, na czym polega wykończenie mieszkania deweloperskiego i jak się do tego przygotować.


Spis treści:

 

Stan deweloperski – czyli jaki?

Planując, jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim, należy sprawdzić, jaki zakres wykończenia gwarantuje dany deweloper. W Lokum Deweloper oddajemy klientom mieszkania o podwyższonym standardzie, w których stan deweloperski obejmuje:
•    gipsowo-wapienne tynki na ścianach;
•    posadzki betonowe z warstwą izolacji akustycznej, przygotowane do ułożenia warstwy wykończeniowej;
•    ściany w łazienkach do wysokości 2 m przygotowane do ułożenia płytek (tynk zatarty na ostro, bloczki gipsowe nieszpachlowane);
•    parapety wewnętrzne, antywłamaniowe drzwi wejściowe wysokiej klasy, a dodatkowo w mieszkaniach parterowych – rolety zewnętrzne;
•    osprzęt elektryczny oraz instalacje telewizyjną i internetową (okablowanie z gniazdem końcowym);
•    grzejniki panelowe w pomieszczeniach oraz drabinkowe w łazienkach.
Dokładne sprawdzenie tego, w jakim stanie otrzymasz swój lokal, pozwoli ci lepiej oszacować koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego. O szczegóły możesz dopytać naszych specjalistów, którzy przedstawią ci standard wykonania interesującej cię inwestycji.

 

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Jeśli zamierzasz kupić lokal na etapie budowy, będziesz mieć trochę czasu przed odbiorem kluczy na zastanowienie się, jak powinien wyglądać  twój nowy dom. Mając już projekt, czy nawet wstępny plan aranżacji, można sprawdzić ceny materiałów, wycenić pracę ekip remontowych i w ten sposób określić koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego. Warto zacząć przygotowywać się do remontu z wyprzedzeniem, aby móc dokładnie i bez pośpiechu przemyśleć wygląd czy funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Z pewnością pomocne okażą się różne wskazówki i poradniki wyjaśniające, jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim. Kilka porad znajdziesz poniżej.
•    Zaplanuj, jak będzie przebiegać wykończenie mieszkania deweloperskiego – ustal kolejność poszczególnych prac, umów ekipy montażowe, sprawdź, czy możesz zamówić wybrane materiały z dostawą na konkretny termin.
•    Wybierz styl, który będzie pojawiał się we wszystkich pomieszczeniach. Znacznie ułatwi ci to urządzanie nowego mieszkania i sprawi, że efekt końcowy będzie spójny i nowoczesny.
•    Określając koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego, dodaj do kalkulacji pewien zapas (np. 5-10%), dzięki czemu niespodziewane wydatki, które z dużym prawdopodobieństwem się pojawią, nie będą dla ciebie problemem. Warto też zakupić niewielkie nadwyżki materiałów,       szczególnie takich jak płytki, które podczas montażu mogą się uszkodzić. Dzięki temu unikniesz przestojów prac i opóźnień.
•    Podczas współpracy z fachowcami, którzy wykańczają twoje mieszkanie w stanie deweloperskim, pamiętaj o weryfikowaniu postępów prac na każdym ich etapie. Dotyczy to zarówno jakości wykonywanych prac, jak też zgodności z projektem.
•    Dokładnie sprawdź każdą dostawę materiałów, upewniając się, czy przysłano na pewno te produkty, które zostały zamówione. Przykładowo, może się zdarzyć, że sklep omyłkowo przyśle zły odcień kafli czy model umywalki. Jeśli różnice nie będą rzucać się od razu w oczy, to może się          
okazać, że zauważysz je, gdy materiały czy sprzęty będą już zamontowane. Może to nie tylko zepsuć twoją pierwotną wizję, ale też być niekorzystne finansowo. Warto więc wszystkie dostawy weryfikować na podstawie numerów produktów, a nie „na oko”.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – jak ekonomicznie je wykończyć?

Wykończenie mieszkania deweloperskiego wcale nie musi być drogie. Kluczem do znalezienia przestrzeni na oszczędności jest odpowiednie planowanie. Daj sobie czas na przygotowanie projektu aranżacji i wybór poszczególnych produktów. Pamiętaj, że nie zawsze droższe znaczy lepsze – zamiast takiego wyznacznika, spróbuj postawić na poznanie opinii osób, które np. robiły niedawno remont lub mają za sobą urządzanie nowego mieszkania. Zasięgnij porad znajomych i rodziny, poszukaj recenzji w internecie. Dowiadując się, jak inni oceniają określone rozwiązania, danych producentów czy konkretne produkty, możesz znacznie ułatwić sobie proces poszukiwań i uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Urządzanie nowego mieszkania na wynajem

Być może zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim w przypadku, gdy kupujesz je w celach inwestycyjnych. Postaraj się najpierw określić, jaki standard chcesz zapewnić przyszłym najemcom. Z jednej strony, można postawić na proste wykończenie i podstawowe sprzęty, co wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, ale z drugiej strony nowoczesna aranżacja i dostępność różnych urządzeń czy przydatnych elementów wyposażenia podnosi atrakcyjność lokalu, a tym samym pozwala czerpać większe zyski z najmu.
Jeśli planujesz nabyć mieszkanie w stanie deweloperskim i po wykończeniu przeznaczyć je na wynajem, pamiętaj, że warto zwrócić uwagę na profil potencjalnych najemców – np. lokatorami mieszkania zlokalizowanego w pobliżu uczelni wyższych najprawdopodobniej będą studenci. Możesz więc dostosować do nich lokal, gwarantując na wyposażeniu biurko i wygodne krzesło czy dużą liczbę półek i szafek w łazience oraz kuchni, tak, aby każdy z lokatorów miał miejsce na przechowywanie swoich rzeczy. Takie proste rozwiązania mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć proces wynajęcia mieszkania.

 

FAQ:

Co to jest stan deweloperski?

  • Stan deweloperski to standard wykończenia lokalu przekazywanego przez dewelopera nabywcy.  Nieruchomość w stanie deweloperskim nie jest gotowa do zamieszkania. Jej właściciel musi wykonać szereg prac wykończeniowych i aranżacyjnych, m.in.: roboty malarskie, posadzkarskie czy montażowe, aby wprowadzić się do swojego lokum.

Jak przygotować się do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

  • Przygotowanie do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim obejmuje m.in. ustalenie kolejności prac, zamówienie materiałów i znalezienie wykonawcy, który te prace wykona. Warto również wcześniej określić styl aranżacji i dodać pewien zapas finansowy na nieprzewidziane wydatki.

Jak kontrolować postępy prac przy wykańczaniu mieszkania deweloperskiego?

  • Podczas wykańczania mieszkania deweloperskiego należy regularnie sprawdzać postępy prac, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i zgodności z projektem. Weryfikacja powinna odbywać się na każdym etapie, najlepiej w ciągu dnia, gdy występuje naturalne oświetlenie.

Jak uniknąć problemów z dostawą materiałów przy wykończeniu mieszkania deweloperskiego?

  • Aby uniknąć problemów z dostawą materiałów, ważne jest dokładne sprawdzanie każdej dostawy i porównywanie zamówionych produktów z otrzymanymi. Warto również zamówić niewielkie nadwyżki materiałów, aby uniknąć ewentualnych przestojów prac.

Jak ekonomicznie wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

  • Wykończenie mieszkania deweloperskiego nie musi być drogie. Kluczem do znalezienia oszczędności jest odpowiednie planowanie. Warto zasięgnąć porad i opinii innych osób, sprawdzić recenzje oraz porównać ceny i jakość produktów.