Jak określić strony świata w mieszkaniu?

wróć do aktualności

Strony świata, a wybór mieszkania. Poradnik.

Położenie mieszkania względem stron świata ma istotne znaczenie dla codziennego komfortu jego mieszkańców. Można usłyszeć wiele opinii dotyczących tego, która strona jest najlepsza dla danego pomieszczenia, ale w rzeczywistości nie da się wskazać jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne upodobania i potrzeby. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się ekspozycja okien w danym kierunku, na przykład w salonie od strony północnej czy sypialni od strony wschodniej. W poniższym tekście podpowiadamy, jak określić strony świata w mieszkaniu i na co pod tym względem należy zwrócić uwagę, kupując nową nieruchomość.

Jak określić strony świata w mieszkaniu?

Położenia mieszkania poznasz już na wczesnym etapie poszukiwań wymarzonego lokum – każdy godny zaufania deweloper w jasny sposób informuje o tym, np. na swojej stronie internetowej, gdzie zamieszcza ofertę danego osiedla.

Podejmując temat stron świata, warto przypomnieć skróty, jakimi są one oznaczane na różach wiatru czy w zapisach rożnych dokumentów:
•    strona północna – „płn.” lub „N” (z ang. North);
•    strona południowa – „płd.” lub „S” (z ang. South);
•    strona wschodnia – „wsch.” lub „E” (z ang. East);
•    strona zachodnia – „zach.” lub „W” (z ang. West).
Można też wyróżnić kierunki pośrednie, znajdujące się pomiędzy tymi wymienionymi powyżej. Są to:
•    północny wschód – „płn. wsch.” lub „NE”;
•    północny zachód – „płn. zach.” lub „NW”;
•    południowy wschód – „płd. wsch.” lub „SE”;
•    południowy zachód – „płd. zach.” lub „SW”.

 

Kupując lokal z rynku pierwotnego z pewnością znajdziesz też oznaczenie stron świata na projekcie  dołączonym do umowy. Jeśli jednak chcesz określić je samodzielnie, możesz to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej podstawową metodą, którą wykonasz w każdym miejscu i bez żadnych przyrządów, jest po prostu wyjrzenie przez okno i spojrzenie w niebo – musisz to jednak robić o odpowiednich porach. Choć słońce w ciągu roku góruje na różnych wysokościach, to możesz przyjąć, że o godzinie 6:00 znajduje się na wschodzie, o 12:00 zauważysz je po stronie południowej, a o 18:00 na zachodzie. Jak więc określić kierunki? Odnieśmy się przykładowo do tej ostatniej pory, a więc do powoli zachodzącego słońca: patrząc na nie będziesz znajdować się na wprost strony zachodniej, za Twoimi plecami będzie wschód, po prawej północ, a po lewej – południe. Nie jest to oczywiście najdokładniejszy sposób, ale pozwala łatwo nabrać podstawowej orientacji w danym położeniu.

czarna kuchnia w lokum  sypialnia w mieszkaniu od dewelopera

Jak sprawdzić, gdzie jest północ, a gdzie południe? Równie prostym (a może nawet prostszym) rozwiązaniem jest użycie kompasu. Pamiętaj tylko, aby położyć go na stabilnym podłożu (większość modeli nie ma wbudowanej poziomicy), tak by wynik nie był zaburzony. W pobliżu kompasu nie mogą się też znajdować metalowe przedmioty czy urządzenia elektryczne. Wskazówka, czyli igła magnetyczna, wskaże stronę północną, co oznacza, że po przeciwnej stronie będzie południe.

Czy wybierając mieszkanie warto zwracać uwagę na strony świata?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku nieruchomości dobrze wiemy, że klienci poszukujący lokali zwracają uwagę na bardzo różne aspekty, ale najczęściej są to takie kwestie jak:
•    komfortowy układ mieszkania;
•    cena;
•    lokalizacja;
•    atrakcyjne otoczenie inwestycji (m.in.: tereny zielone, punkty handlowo-usługowe, szkoły czy przedszkola);
•    położenie budynku, a więc i samego lokum względem stron świata.
Dlaczego ten ostatni punkt jest istotny? Przede wszystkim dlatego, że określa nasłonecznienie mieszkania i wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń. Przykładowo, okna na północ dopuszczają mniej naturalnego światła i powodują niższe ogrzanie pomieszczenia energią słoneczną, niż okna od południa czy południowego zachodu. O tym, jakie położenie lokalu najlepiej wybrać, decydują kwestie indywidualne – niektórzy na przykład lubią mieć ciemną i chłodną sypialnię, ponieważ w takim pomieszczeniu najlepiej im się śpi (wybiorą wtedy sypialnię z oknami na północ), a inni wolą, gdy pokój od rana wypełnia słońce, gdyż wtedy łatwiej im się wstaje (co gwarantują okna skierowane na wschód).

Wybierając idealne lokum dla siebie, warto więc zastanowić się nad własnymi upodobaniami, by móc wziąć je pod uwagę przy zakupie mieszkania. Pomocna w tym procesie jest wiedza na temat tego, czym charakteryzuje się lokal położony w ekspozycji na daną stronę świata. W poniższych punktach krótko to opisujemy.

Ekspozycja południowa mieszkania

Do mieszkania od południa oraz południowego zachodu promienie słoneczne mogą wpadać niemal przez cały dzień, dzięki czemu pomieszczenia są ciepłe i dobrze doświetlone naturalnym światłem. Pomaga to w oszczędzaniu na opłatach za prąd czy ogrzewanie, jednak do minusów można zaliczyć mocne nagrzewanie się lokalu w upalne, letnie dni.

Ekspozycja północna mieszkania

W przypadku wyboru mieszkania od północy, warto mieć na uwadze, że oświetlenie słoneczne jest w ciągu dnia nieduże, co zimą może stanowić minus, jednak latem dzięki temu w pomieszczeniach nie robi się gorąco. Uznaje się, że jest to dobra strona do ulokowania łazienki, spiżarni czy garderoby, a dla wielu osób także sypialni (zwłaszcza, jeśli okno wystawione jest na północny wschód). W części mieszkania od północnej strony często aranżowane są też domowe gabinety.

Ekspozycja wschodnia mieszkania

Do mieszkania od wschodu słońce nie wpada cały dzień, a jedynie w godzinach porannych. Mimo to pomieszczenia od tej strony są jasne i ciepłe, a w trakcie wysokich temperatur za oknem raczej nie robi się w nich gorąco. Często pokoje z ekspozycją na wschód są aranżowane jako sypialnie, szczególnie w przypadku, gdy mieszkańcy wcześnie rano wstają i lubią być budzeni przez promienie słońca.

Ekspozycja zachodnia mieszkania

Dostęp naturalnego światła do mieszkania od zachodu jest największy w godzinach popołudniowych, dobrze jest więc mieć od tej strony ulokowany salon oraz pokoje dla dzieci. Najmłodsi o tej porze bawią się i odrabiają zadania domowe, a promienie słoneczne zapewniają do tego dobre warunki. Pomieszczenia zorientowane na zachód są ciepłe, ale nie nagrzewają się nadmiernie.

Lokum idealnie dopasowane do potrzeb mieszkańców

Dbamy o to, by wszystkie nasze inwestycje spełniały zróżnicowane potrzeby klientów, nie tylko pod kątem położenia względem stron świata i nasłonecznienia, ale też funkcjonalności układów oraz zróżnicowania metraży. W naszej ofercie można znaleźć nowe mieszkania w centrum Wrocławia i Krakowa, a także lokale położone bliżej terenów zielonych, a z dala od zgiełku miasta. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy – nasi sprzedawcy chętnie przedstawią szczegóły dotyczące aktualnej oferty.