Jak kupić mieszkanie? Poradnik

wróć do aktualności

Kupno mieszkania to poważny krok, który należy dokładnie przemyśleć. Bez względu na to, czy lokal ma być nabyty w celach inwestycyjnych, czy na własne potrzeby, powinien spełniać wymagania przyszłych lokatorów. Polecamy więc przeanalizować różne kwestie dotyczące m.in. lokalizacji, części wspólnych osiedla oraz samego lokum. Sprawdź, jak kupić mieszkanie od dewelopera i co jest ważne przy wyborze odpowiedniej nieruchomości.


Jak wybrać mieszkanie?

Poszukiwanie własnych „czterech kątów” dobrze jest rozpocząć od określenia swoich oczekiwań. Planując kupno mieszkania, warto zastanowić się nad takimi aspektami jak:

 • lokalizacja – przemyśl, czy wolisz mieszkać bliżej centrum miasta, czy raczej na obrzeżach, a także które dzielnice są dla ciebie najatrakcyjniejsze;
 • dostęp do komunikacji miejskiej i dobre drogi dojazdowe – niektórym zależy na przystankach tuż obok osiedla, dla innych najistotniejsza jest możliwość wygodnego przemieszczania się własnym środkiem transportu, a dla jeszcze innych – jedno i drugie;
 • otoczenie inwestycji – spróbuj określić, jakie punkty w okolicy są dla ciebie ważne. Mogą to być np. tereny zielone, punkty handlowo-usługowe, szkoły i przedszkola, centra biznesowe lub hale sportowe;
 • standard i estetyka osiedla – na codzienny komfort mieszkańców wpływa wiele czynników, m.in. atrakcyjnie zaprojektowane części wspólne, ogólnodostępne miejsca do wypoczynku i rekreacji czy prywatne miejsca postojowe;
 • umiejscowienie mieszkania – warto zastanowić się nad preferowaną kondygnacją i stroną świata (w którym kierunku skierowane będą okna) oraz np. odległością od wjazdu na osiedle czy placu zabaw;
 • metraż, układ lokalu i liczba pokoi – często są to najszybciej określane kwestie, choć nierzadko bardzo ogólnie, a warto założyć sobie minimalny lub maksymalny metraż, co ułatwi poszukiwanie idealnego lokum;
 • cena – dobrze określony budżet pozwoli ci zaoszczędzić czas, ponieważ skupisz się na ofercie lokali w dostępnym dla ciebie przedziale cenowym. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzasz wziąć kredyt na mieszkanie;
 • dodatkowe korzyści podczas zakupu – jeżeli szukasz nieruchomości na rynku pierwotnym, zwróć uwagę na pełną ofertę dewelopera, tzn. na usługi wykraczające poza samo kupno mieszkania. Przykładem może być wykończenie wnętrz pod klucz, program rekomendacji  (klienci mają możliwość polecenia swoim bliskim danego osiedla  co wiąże się z korzyściami, zarówno dla polecającego zakup, jak i kupującego nowe mieszkanie specjalne zniżki i promocje u firm partnerskich dewelopera czy wsparcie doradców kredytowych, którzy podpowiedzą ci, jak kupić mieszkanie na kredyt.

Na stronie Lokum Deweloper w zakładce Aktualności znajdziesz więcej artykułów i szczegółowych informacji o tym, jak wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego.  

 

Mieszkanie od dewelopera – jak kupić?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak kupić mieszkanie od dewelopera, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy nie tylko objaśnią cały proces, ale pomogą też w wyborze wymarzonego lokum. Już teraz jednak możesz poznać najważniejsze informacje o tym, jak kupić mieszkanie.

 • Po wybraniu lokalu, który chcesz nabyć, podpisujesz umowę rezerwacyjną – jest ona szczególnie istotna, jeśli starasz się o kredyt na mieszkanie, ponieważ pozwala rozpocząć procedurę kredytową w banku. Zawarciu tej umowy towarzyszy wpłata kaucji rezerwacyjnej, która jest zabezpieczeniem dla obu stron.
 • Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy deweloperskiej. Ma ona formę aktu notarialnego i jest zawierana w kancelarii notarialnej. W umowie deweloperskiej znajdują się m.in. zobowiązanie dewelopera do przeniesienia prawa własności nieruchomości, rzuty lokalu oraz ustalenia dotyczące rękojmi.
 • Następnie należy wpłacić środki za zakup wybranego mieszkania. W przypadku finansowania lokum kredytem, podpisanie umowy deweloperskiej jest zazwyczaj warunkiem do wypłaty przez bank pieniędzy.
 • Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z programu wykończenia pod klucz, na tym etapie podpisujesz umowę, wybierając określony pakiet i zakres prac.
 • Po zakończeniu budowy, deweloper umówi się z tobą na odbiór techniczny lokalu. Będzie to czas na jego sprawdzenie – jeśli zauważysz jakieś usterki, zgłoś je w protokole odbioru. W ciągu 30 dni zostaną usunięte, a mieszkanie będzie już w pełni do twojej dyspozycji.
 • Jeśli wybrane przez ciebie lokum zostało już wybudowane, przed zakupem możesz obejrzeć na żywo gotową nieruchomość i części wspólne. Następnie podpiszesz z deweloperem umowę przedwstępną, będącą zobowiązaniem do podpisania w przyszłości umowy końcowej i określającą jej istotne postanowienia. Prawo nie wymaga podpisania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, choć oczywiście można się na to zdecydować.
 • Ostatnim etapem jest podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na ciebie prawo własności kupowanego lokum (umowy końcowej). Odbywa się to w kancelarii notarialnej w terminie ustalonym z deweloperem. W tym momencie stajesz się oficjalnie właścicielem mieszkania.
 • Po odebraniu lokalu i uzyskaniu prawa własności przychodzi czas na podpisanie umów z dostawcami mediów – internetu, telewizji kablowej czy telefonu, a także rozpoczęcie współpracy z fachowcami od prac wykończeniowych i aranżacyjnych.

Pamiętaj, że po nabyciu nieruchomości konieczne jest dopełnienie pewnych formalności, takich jak opłacenie podatku od nieruchomości czy ustanowienie hipoteki na rzecz banku (jeśli finansujesz lokum kredytem), co możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą notariusza obecnego przy podpisywaniu umowy końcowej.

Jak kupić mieszanie na kredyt?

Jeżeli chcesz starać się o hipoteczny kredyt na mieszkanie, zacznij od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Każdy bank ma nieco inne kryteria, dlatego dobrze jest porównać propozycje różnych jednostek. W całym procesie warto skorzystać ze wsparcia niezależnego doradcy finansowego, który dokładnie wytłumaczy, jak kupić mieszkanie na kredyt, zbierze oferty różnych banków, pomoże zgromadzić niezbędną dokumentację oraz wynegocjować najlepsze warunki zaciągnięcia pożyczki.
Jaki jest dobry czas na kupno mieszkania?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy kupić mieszkanie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od sytuacji życiowej i finansowej każdego nabywcy. Natomiast na pewno warto być na bieżąco z wprowadzanymi do sprzedaży inwestycjami oraz promocjami, które proponują deweloperzy. Dla naszych klientów regularnie przygotowujemy różne oferty specjalne, np.: rabat cenowy za metr kwadratowy, miejsce postojowe lub komórka lokatorska w cenie lokalu czy też atrakcyjne harmonogramy płatności. Warto obserwować takie okazje, żeby wiedzieć, kiedy kupić mieszkanie, by jak najwięcej zyskać.