Dobra lokalizacja mieszkania - na co zwrócić uwagę?

wróć do aktualności

Zakup mieszkania wiąże się z wyborem jak najbardziej atrakcyjnej lokalizacji. Choć dla każdego może ona oznaczać coś innego, to da się wyróżnić kilka uniwersalnych cech, które ważne są niemal dla wszystkich. Warto wiedzieć, według jakich kryteriów oceniać położenie nieruchomości, nie tylko biorąc pod uwagę część miasta, ale również osiedla oraz samego budynku. Duże znaczenie dla codziennej wygody mieszkańców mają też różne inne czynniki, o których, podczas procesu poszukiwania idealnego lokum, wiele osób zapomina. Z poniższego tekstu dowiesz się, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie dla siebie lub pod wynajem, a także po czym można rozpoznać dobrą lokalizację mieszkania.


Cechy dobrej lokalizacji

Mieszkanie w dobrej lokalizacji powinno przede wszystkim odpowiadać na potrzeby jego mieszkańców, a te mogą być różne – z pewnością inną motywacją przy wyborze lokum kierują się osoby nabywające je pod wynajem, a inną młodzi ludzie rozpoczynający samodzielne życie czy rodziny z dziećmi. Każdy z tych klientów ocenia jednak podobne kwestie, choć inaczej na nie patrzy. Istotne zawsze jest to, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania (czy są to np. domki jednorodzinne, budynki mieszkalne, kościoły, sklepy itd.) oraz w dalszej okolicy (np. przedszkola, szkoły, biurowce, parki, centra sportu czy rozrywki). Rodzic zapewne zwróci uwagę na place zabaw i placówki edukacyjne niedaleko lokalizacji mieszkania, a inwestor w większym stopniu zainteresuje się przystankami komunikacji miejskiej przy osiedlu czy uczelniami wyższymi w pobliżu, mając na względzie udogodnienia dla studentów, którzy stanowią dużą grupę klientów na rynku najmu.
Mimo że przy zakupie mieszkania każdy ma swoje preferencje i kieruje się własnymi wyznacznikami, to można wymienić kilka uniwersalnych zalet, które sprawiają, że dana lokalizacja jest atrakcyjna:

  • zieleń i tereny rekreacyjne na terenie inwestycji i/lub w pobliżu oznaczają możliwość spędzania czasu w otoczeniu przyrody, tuż koło swojego mieszkania – bardzo ważny aspekt, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, którzy często stęsknieni są kontaktów z naturą;
  • rozwinięta sieć komunikacji miejskiej i dobre drogi dojazdowe do osiedla, pozwalające wygodnie przemieszczać się w różne części miasta oraz poza nie;
  • spokojna okolica – choć wielu osobom zależy na zamieszkaniu w centrum tętniącego życiem miasta i wcale nie chcą się przed nim ukrywać, to mało kto marzy o bezpośrednim sąsiedztwie głośnych klubów nocnych czy dużych hali produkcyjnych;
  • punkty handlowo-usługowe, placówki medyczne oraz edukacyjne w okolicy – dla poszukujących własnego mieszkania dużym plusem jest bliska odległość osiedla od miejsc, w których można wygodnie realizować codzienne potrzeby – cenione są takie punkty jak choćby piekarnia i sklep spożywczy, ale też przedszkole, gabinet lekarski czy salon kosmetyczny;
  • umiejscowienie osiedla pozwalające łatwo dotrzeć pieszo bądź rowerem do najważniejszych na co dzień miejsc – warto zwrócić uwagę na ścieżki rowerowe oraz chodniki i alejki spacerowe w pobliżu;
  • estetyka osiedla – nie tylko zagospodarowanie terenu inwestycji, ale również sam projekt architektoniczny ma dla mieszkańców niemałe znaczenie – w przemyślanej, zadbanej i przyjemnej dla oczu przestrzeni po prostu dobrze się mieszka.

Są to zazwyczaj główne aspekty, które sprawiają, że lokalizacja osiedla, a więc i samego mieszkania, uznawana jest za atrakcyjną. Co jeszcze ma znaczenie?

Lokalizacja budynku na osiedlu

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, na decyzję o konkretnym lokum może mieć wpływ usytuowanie budynku na terenie całej inwestycji. Możliwość wzięcia takiego kryterium pod uwagę jest dla nabywców dużym plusem w porównaniu do transakcji na rynku wtórnym, gdzie, znajdując odpowiedni dla siebie lokal, trzeba zaakceptować otoczenie bloku oraz jego ułożenie względem stron świata. W Lokum Deweloper dbamy o to, żeby nasze osiedla były zróżnicowane pod kątem zagospodarowania terenu, oferując mieszkańcom przestrzenie do odpoczynku wśród bogatej roślinności, ozdobnych oczek wodnych lub fontann oraz miejsca do zabawy i rekreacji na placach zabaw czy siłowniach terenowych. Dzięki temu, nasi klienci mogą zdecydować, która część inwestycji jest dla nich najatrakcyjniejsza i w której chcą zamieszkać. Taka możliwość wyboru jest bardzo ceniona podczas kupna mieszkania. Na co zwrócić uwagę w kontekście lokalizacji budynku na osiedlu? Przede wszystkim na indywidualne aspekty, które dotyczą Ciebie i Twojej rodziny – przykładowo, jako rodzic małych dzieci być może docenisz bliską odległość placu zabaw, a jeśli zależy Ci na zieleni za oknem, to dobrym wyborem będzie budynek, który otoczony jest ozdobną roślinnością.

 

Lokalizacja mieszkania wewnątrz budynku

Poza umiejscowieniem na planie inwestycji, duże znaczenie dla mieszkańców ma też lokalizacja samego mieszkania, zwłaszcza względem stron świata, które mają m.in. wpływ na to, w jakim stopniu jest ono w naturalny sposób doświetlone. Przykładowo, okna sypialni skierowane na wschód sprawiają, że do pomieszczenia od świtu wpadają promienie słońca – dla rannych ptaszków jest to często ogromny plus, ale dla osób, które lubią, gdy w sypialni jest ciemno i zimno (bo np. lepiej im się dzięki temu śpi) już niekoniecznie, przez co wybiorą mieszkanie z oknami sypialni skierowanymi raczej w stronę północną. Przemyśl zatem dokładnie, na czym Ci zależy, jakie są Twoje potrzeby i upodobania, a następnie postaraj się zweryfikować, czy dany lokal Ci odpowiada.
Analizując położenie mieszkania w budynku warto też zwrócić uwagę, na której kondygnacji znajduje się interesujący Cię lokal oraz ile ich w sumie jest. Tu znowu preferencje są różne, musisz więc rozważyć plusy i minusy każdej z dostępnych opcji. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie obiekty znajdujące się na jednym osiedlu muszą wyglądać tak samo, a ich wielkość i układ mogą się między sobą różnić. Czasami w jednym budynku jest różna liczba pięter – przy zabudowie kaskadowej może się na przykład zdarzyć, że rozważając zakup mieszkania na 4. piętrze, nie będziesz mieć sąsiada „z góry”, chociaż w klatce obok kondygnacji jest więcej.

Estetyka najbliższej okolicy

Mogłoby się wydawać, że estetyka osiedla czy okolicznych budynków i terenów nie ma znaczenia przy wyborze mieszkania, jednak to właśnie na nie będziesz patrzeć codziennie przez prawdopodobnie kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat. Nawet, jeśli lokal planujesz kupić w celach inwestycyjnych i nie zamierzasz się do niego wprowadzać, to atrakcyjna okolica zwiększa szansę na wynajem nieruchomości w dobrej cenie – warto więc mieć też ten aspekt na uwadze. Wybierając nowoczesną inwestycję od dewelopera masz pewność, że estetyka osiedla będzie dokładnie przemyślana i zaplanowana przez doświadczonych architektów. Jednak co z sąsiedztwem? Stare, zaniedbane pustostany mogą odstraszać, podobnie jak wielkie i przytłaczające fabryki czy hale produkcyjne. W Lokum Deweloper zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego starannie dobieramy grunty pod inwestycje, mając na uwadze, by przyszli mieszkańcy naszych osiedli cieszyli się komfortem życia w bezpiecznej i zadbanej okolicy.

Plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy

W procesie poszukiwań mieszkania w dobrej lokalizacji nie zapomnij zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby wiedzieć, co może kiedyś powstać w pobliżu. Wybierając lokal od dewelopera taki dokument otrzymasz w prospekcie informacyjnym, a zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, nasi doradcy dokładnie opowiedzą Ci o ewentualnej rozbudowie osiedla oraz o planach gminy czy miasta co do sąsiadujących z daną inwestycją działek  . Dzięki temu będziesz dobrze wiedzieć, co za kilka lat może otaczać Twoje mieszkanie. Centrum Wrocławia czy Krakowa nie zostawia zbyt dużego pola do niespodzianek, ponieważ większość terenów jest już zagospodarowanych, jednak kupując lokal nieco dalej, możesz liczyć na przykład na to, że w przyszłości w pobliżu osiedla powstanie duży park lub centrum handlowo-usługowe, podnoszące codzienną wygodę życia .

W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne inwestycje znajdujące się w różnych częściach miast, ponieważ rozumiemy, że dobra lokalizacja mieszkania może mieć wiele definicji. Wszystkie z realizowanych przez nas osiedli łączy podwyższony standard, duża dbałość o części wspólne i tereny zielone oraz elegancki, przemyślany projekt architektoniczny. Skontaktuj się z nami i znajdź swoje wymarzone lokum!