Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania

wróć do aktualności

Zakup mieszkania wymaga z reguły dużych nakładów finansowych– nawet w przypadku korzystania z kredytów hipotecznych konieczne jest posiadanie wkładu własnego, co dla niektórych nabywców jest sporym utrudnieniem. Często więc zdarza się, że młode osoby, które chcą kupić swoje pierwsze lokum, korzystają z pomocy rodziny. W takiej sytuacji pojawia się wiele pytań związanych z kwestiami prawnymi i podatkowymi. Warto wiedzieć, że w przypadku darowizny rodziców na rzecz dziecka nie jest konieczne zapłacenie podatku od darowizny, należy jednak spełnić pewne warunki. Jak taka darowizna powinna być udokumentowana? Czy konieczna jest umowa darowizny? Na co trzeba zwrócić uwagę? W poniższym tekście omawiamy najważniejsze kwestie związane z darowizną na mieszkanie dla dziecka.

Darowizna pieniężna a sprzedaż mieszkania

W przypadku, gdy rodzice osoby planującej zakup nieruchomości dysponują odpowiednimi środkami pieniężnymi i chcą wesprzeć finansowo swoje dziecko, mogą to zrobić poprzez darowiznę gotówki na cele mieszkaniowe. Przy takim przekazaniu środków wśród najbliższej rodziny nie ma konieczności płacenia podatku od darowizny, jeśli spełni się kilka warunków - zależą one od wysokości kwoty darowizny. Warto wspomnieć, że poza linią rodzice-dziecko zasady te dotyczą również m.in. rodzeństwa oraz dziadków i wnuków.

O czym należy pamiętać przekazując dziecku darowiznę na zakup mieszkania?

Dokonując darowizny pieniężnej dla dziecka, przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku przekazania przez jedną osobę kwoty przekraczającej 9637 zł istnieje konieczność zgłoszenia darowizny od rodzica do urzędu skarbowego – dokonuje tego obdarowany, a więc osoba, która pieniądze otrzymała. Dzięki temu następuje zwolnienie z podatku od darowizny dla dziecka. Fakt otrzymania darowizny od rodziców powinien zostać zgłoszony w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania środków pieniężnych. Należy to zrobić poprzez wypełnienie formularza podatkowego SD-Z2 i wysłanie go przez internet lub pocztą do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Nie warto tej czynności pomijać, ponieważ bez złożonego w wymaganym terminie formularza, niezbędne jest zapłacenie podatku od darowizny. Ponadto, jeśli w momencie kontroli urzędnicy poznają przyczynę niewyjaśnionego wzbogacenia się, konieczne będzie opłacenie podatku w karnej wysokości 20% kwoty otrzymanej w darowiźnie na mieszkanie.

para podpisująca umowę z deweloperem  młodzi rodzice w swoim nowym mieszkaniu

Jak powinna zostać udokumentowana darowizna na zakup mieszkania, aby uniknąć płacenia podatku?

Decydując się na takie wsparcie dziecka należy pamiętać, że darowizna od rodziców przekraczająca wyżej wymienione kwoty powinna być dobrze udokumentowana, co pozwoli uniknąć nieporozumień w przypadku ewentualnej kontroli urzędu skarbowego.

Warto zatem zastosować się do dwóch poniższych punktów:

  • należy przygotować umowę, stanowiącą potwierdzenie, że pieniężna darowizna dla dziecka miała miejsce – nie musi ona być napisana przez prawnika czy podpisana w obecności notariusza, wystarczy prosty dokument zawarty pomiędzy członkami rodziny, opisujący szczegóły darowizny – powinna się z nim znaleźć informacja o stopniu pokrewieństwa, wysokości przekazywanej kwoty oraz celu, na jaki ma służyć (porozumie wchodzi w życie w momencie otrzymania przez dziecko środków pieniężnych);
  • pieniądze z darowizny należy przesłać poprzez przelew bankowy lub wpłatę na konto dziecka – w banku zostanie wtedy wyraźny ślad po takiej transakcji; dodatkowo urzędnicy podatkowi wskazują, że przydatne w przypadku kontroli (i korzystne dla obdarowanego) jest jasne opisanie w tytule przelewu celu wpłaty bądź przekazania, np. „darowizna dla syna na zakup nieruchomości” czy „darowizna na mieszkanie dla dziecka”.

Po podpisaniu stosownej umowy i przelaniu pieniędzy na konto, należy zgłosić fakt darowizny dla dziecka do urzędu skarbowego, wg zasad opisanych we wcześniejszej części tekstu.

Czy można przelać darowiznę na konto dewelopera?

Oferując nowe mieszkania we Wrocławiu i Krakowie czasami otrzymujemy od osób zainteresowanych zakupem pytanie, czy darowizna dla dziecka może zostać przekazana bezpośrednio do dewelopera. Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwolnienie z podatku od darowizny wśród najbliższej rodziny obowiązuje, jeśli posiada się na to udokumentowany dowód. Sytuacja, która jest więc najbardziej jasna dla urzędu skarbowego i banku, to przekazanie darowizny od rodziców na cele mieszkaniowe na konto dziecka. W takim przypadku, przy spełnieniu wszystkich wymagań prawnych, nie ma wątpliwości co do zwolnienia z podatku. Darowizna na mieszkanie przekazana bezpośrednio do dewelopera jest akceptowana przez niektóre organy podatkowe i sądy administracyjne, jednak ze względu na brak jednomyślnego stanowiska w tym zakresie, w celu uniknięcia sporu z organem podatkowym dużo bardziej korzystne będzie przekazanie środków na konto dziecka.

Prezentowany materiał ma ogólny charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowej, a Lokum Deweloper S.A ani żaden podmiot z Grupy Lokum nie ponosi odpowiedzialności za zastosowanie tych informacji w indywidualnych sprawach. W przypadku potrzeby uzyskania informacji w konkretnej sprawie, prosimy kontaktować się z doradcą podatkowym lub Krajową Informacją Skarbową.