Czy warto kupić mieszkanie na parterze z ogródkiem?

wróć do aktualności

W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania mieszkaniami na parterze z ogrodem.  Trend ten dodatkowo nasiliła pandemia, podczas której wiele osób zaczęło mocniej odczuwać potrzebę posiadania prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Taki rodzaj lokalu ma wiele zalet, choć niektórzy nabywcy widzą w nich także minusy i decydują się na nieruchomości na wyższych kondygnacjach. Poniżej omawiamy najważniejsze cechy mieszkania z ogrodem i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Zalety mieszkań na parterze z ogródkiem

Przy wyborze lokalu dla siebie każdy analizuje inne aspekty, uwzględniając swoje indywidualne upodobania. Można jednak wyróżnić kilka istotnych plusów mieszkania z ogrodem, które z pewnością docenia większość nabywców.

Mieszkanie z ogródkiem – zalety:

  • prywatna strefa relaksu, którą możesz stworzyć we własnym ogródku przy mieszkaniu na parterze aranżując go zgodnie ze swoimi potrzebami – na przykład wykorzystując hamak, huśtawkę ogrodową, fotele czy leżaki i dekoracyjne lampki;
  • możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, co jest wielką zaletą nie tylko dla dorosłych, często potrzebujących odpoczynku po dniu spędzonym w biurze, ale też dla dzieci, którym mieszkanie z ogródkiem i prywatna przestrzeń umożliwiają bezpieczną zabawę, grę w piłkę czy inne sposoby aktywnego spędzania czasu (zwłaszcza, jeśli do dyspozycji mają większą powierzchnię);
  • wygoda – mieszkając na parterze możesz szybko dostać się do swojego lokum i nie musisz korzystać z windy czy schodów, co jest nie tylko bardzo wygodne, ale też pozwala na codzienną oszczędność czasu;
  • własne warzywa i zioła – w ogródku przy mieszkaniu na parterze możesz na przykład hodować pomidorki, cebulę czy fasolę pnącą albo zasadzić aromatyczne zioła, które później wykorzystasz przygotowując obiad;
  • dodatkowa przestrzeń – ogrody zazwyczaj przewyższają metrażem powierzchnię balkonów czy loggii, co może stanowić dodatkową zaletę pod względem możliwości aranżacyjnych czy wygody.

Warto też zauważyć, że dla wielu nabywców mieszkanie z ogródkiem jest atrakcyjną alternatywą dla domu czy tak zwanej „szeregówki”, między innymi przez niższą cenę oraz lokalizację. Patrząc na nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie, Wrocławiu czy innych dużych miastach w Polsce, można dostrzec, że w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum znacznie łatwiej jest obecnie nabyć mieszkanie na parterze z ogródkiem niż dom jednorodzinny bądź działkę. Nawet mały ogród w bloku może więc stanowić świetne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z udogodnień, jakie daje życie w mieście, a jednocześnie móc wyciszyć się i zrelaksować na świeżym powietrzu w komfortowej, prywatnej przestrzeni.

Jak wybrać mieszkanie z ogródkiem?

Znając cechy, jakimi charakteryzuje się mieszkanie z ogrodem, przed podjęciem decyzji o zakupie warto również dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej nieruchomości. Przede wszystkim polecamy sprawdzić, w którą stronę świata jest skierowany ogródek, aby ocenić o jakich porach i jak długo będą go wypełniały promienie słoneczne. Należy przeanalizować również plan osiedla i umiejscowienie na nim danego lokum – przykładowo, rodziny z małymi dziećmi mogą docenić bliską odległość do placu zabaw, a osoby pracujące z domu i poszukujące cichego otoczenia wybiorą raczej mieszkanie z ogrodem skierowanym na tereny zielone. Warto też zastanowić się nad tym, czy powierzchnia ogródka będzie odpowiadać potrzebom lokatorów i z jakich pomieszczeń przewidziane jest wyjście na zewnątrz. Dla miłośników ogrodnictwa znaczenie może mieć również typ podłoża i wysypanej ziemi – warto dopytać o ten szczegół dewelopera.

    

Jak zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu na parterze?

Zdarza się, że osoby rozważające zakup mieszkania z ogrodem zastanawiają się, jakie czynniki wpływają na bezpieczeństwo lokalu usytuowanego na parterze. Deweloperzy przykładają dużą wagę do zapewnienia mieszkańcom swoich osiedli jak najlepszych warunków do życia, dlatego nowe inwestycje są najczęściej ogrodzone i monitorowane. W wielu przypadkach na osiedlach są też tworzone stanowiska dla ochrony lub portiernie, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa lokatorów. Mieszkanie na parterze z ogródkiem często ma w standardzie zamontowane rolety zewnętrzne w oknach oraz wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe. Do czynności, jakie może podjąć lokator takiego mieszkania na parterze, które z jednej strony zwiększą bezpieczeństwo, a z drugiej prywatność, należy na przykład zasadzenie bujnej roślinności tuż przy ogrodzeniu. Takie rozwiązanie będzie stanowić naturalną zasłonę przed oczami przechodniów, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli czuć się w swojej prywatnej przestrzeni bardziej swobodnie. Ciekawym rozwiązaniem, które zniechęca do interesowania się cudzym lokalem, a jednocześnie podnosi atrakcyjność ogrodu, jest zamontowanie w nim niskiego oświetlenia, na przykład zasilanego przez małe panele słoneczne.

Czy zakup mieszkania z ogródkiem to dobra inwestycja?

Nowe mieszkanie z ogrodem często stanowi bardzo dobrą inwestycję, co dla wielu klientów jest dodatkową zaletą takiego lokalu. Na przykład osoby odkładające pieniądze na zakup czy budowę domu mogą docenić możliwość zamieszkania w lokum, które dostarczy im podobnych korzyści. Jest to też ciekawe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy nie chcą rezygnować z jego zalet i przeprowadzać się na obrzeża czy do okolicznych mniejszych miejscowości, a zależy im na możliwości swobodnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody. Koszty utrzymania mieszkania z ogródkiem są mniejsze niż w przypadku domu i działki, na której stoi, co również przemawia na korzyść parterowych lokali. Warto też zauważyć, że w ostatnich latach lokum z prywatnym ogrodem stale zyskuje na popularności, co może mieć duże znaczenie i przynieść realne korzyści dla nabywców, którzy kiedyś chcieliby taki lokal sprzedać lub wynająć.  

Tworząc nowe osiedla deweloperzy dbają o atrakcyjne części wspólne oraz o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, dzięki czemu niezależnie od piętra, na którym będzie mieścić się Twój lokal, z pewnością możesz liczyć na tak samo dobre warunki mieszkalne.