Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

wróć do aktualności

Zakup lokali na wynajem od dawna jest jedną z najczęściej wybieranych form inwestowania. W ostatnich kilku latach, głównie ze względu na coraz bardziej rosnącą inflację, zjawisko to jeszcze się zwiększyło. Nabywcy chętnie wybierają mieszkania inwestycyjne, które pozwalają ochronić posiadany kapitał przed utratą wartości. Sporo zmian przyniósł 2022 rok, w którym pojawiło się wiele obaw i niepewności, przez co część osób zaczęła się zastanawiać, czy warto kupić mieszkanie w 2023 roku. Ostateczna decyzja jest oczywiście kwestią indywidualną, jednak warto pamiętać, że zalety inwestowania w nieruchomości są wyraźnie dostrzegalne zarówno w czasie deflacji, jak i inflacji, a podejście długofalowe zdecydowanie działa na korzyść inwestorów. Niezależnie więc, czy ceny mieszkań spadną w 2023 roku, czy utrzymają się na tym samym poziomie, warto rozważyć ulokowanie posiadanych środków właśnie w branży nieruchomości.


Jakie są zalety inwestowania w nieruchomości?

Zalety inwestowania w nieruchomości mogą być bardzo szerokie i różnić się w zależności od sposobu finansowania zakupu. Przyjrzyjmy się najważniejszym korzyściom.

  • Bezpieczna forma lokaty zgromadzonego kapitału  – kiedyś najchętniej wybieranym sposobem inwestowania były lokaty bankowe lub gra na giełdzie, obecnie jednak to pierwsze rozwiązanie jest mniej opłacalne, a drugie – niezmiennie niepewne . Inwestowanie w mieszkania nie wiąże się z takim ryzykiem . Wartość nieruchomości najczęściej zwiększa się wraz z upływem czasu, a w przypadku wynajmu – lokal gwarantuje dodatkowe zyski.
  • Dochód pasywny, czyli taki, który generuje zyski bez konieczności stałego wykonywania pracy. Punkt ten ma przełożenie przede wszystkim na inwestowanie w nieruchomości pod wynajem (ale też np. grunty), które oczywiście wymagają pracy rozumianej jako remont, bieżące naprawy czy wymiana zepsutego sprzętu na nowy, jednak zyski przewyższają wydatki, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.
  • Wsparcie kredytowania – zakupiona za gotówkę nieruchomość może stanowić zabezpieczenie dla banku do udzielenia kredytu pod zastaw, nazywanego pożyczką hipoteczną. Ułatwia to dalsze inwestowanie w mieszkania.
  • Korzyści podatkowe – duża grupa osób, która decyduje się na inwestowanie w nieruchomości może korzystać z różnych ulg i odliczeń. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dlatego warto przeanalizować aktualnie obowiązujące przepisy, aby sprawdzić swoją możliwość zapłacenia niższych podatków.
  • Pewna przyszłość pod kątem finansowym – w przypadku pojawienia się nagłej potrzeby inwestor może sprzedać posiadany lokal, uzyskując niezbędne środki pieniężne. Mieszkania inwestycyjne mogą też stanowić wsparcie dla rodziny właściciela lokalu – np. ułatwiając dzieciom wejście w dorosłość, czy też zapewnić dobry poziom życia na emeryturze, kiedy wpływy z najmu mogą stanowić istotny, comiesięczny zastrzyk gotówki.

 
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem

Inwestowanie w nieruchomości w celu ich wynajmu jest opłacalne na różne sposoby – pozwala korzystać ze wspomnianego już dochodu pasywnego, a w przypadku, gdy zakup lokalu finansowany był kredytem hipotecznym, może on być w całości spłacany z czynszu płaconego przez lokatorów. Po kilkunastu latach, podczas których właściciel nie musi ponosić już większych wydatków na kupione mieszkanie, kredyt zostaje spłacony, co pozwala na sprzedaż lokalu, najczęściej ze sporym zyskiem. Można też oczywiście kontynuować najem, zapewniając sobie wolność finansową, czyli sytuację, w której wpływy z czynszu pokrywają podstawowe miesięczne wydatki właściciela mieszkania. By móc czerpać jak największe zyski z wynajmu, warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego lokalu i przed zakupem dokładnie przeanalizować, które z branych pod uwagę mieszkań może cieszyć się największą popularnością wśród potencjalnych najemców. Duże znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja, metraż oraz układ pomieszczeń.

 

Czy warto kupić mieszkanie w 2023 roku? Jak będą wyglądać ceny?

Ze względu na niepewną sytuację geopolityczną i obecną zmienność czynników makroekonomicznych, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ceny mieszkań spadną w 2023 roku. Między innymi przez bardzo wysoką inflację, wzrost stóp procentowych, a przez to również kosztów finansowania nieruchomości i ograniczone możliwości nabywcze klientów, rozpoczynanie nowych inwestycji deweloperskich w znacznej części zostało wstrzymane, co prowadzić będzie do stopniowego kurczenia się dostępnych na rynku pierwotnym lokali. To, a także problemy z uzyskaniem kredytów hipotecznych u wielu osób zainteresowanych zakupem własnego lokum, sprawia, że inwestowanie w nieruchomości pod wynajem może być w tym roku bardzo opłacalne. W takim razie, czy warto kupić mieszkanie w 2023 roku? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, uwzględniając swoją sytuację finansową i aktualną ofertę lokali na rynku. Jednak biorąc pod uwagę szereg przytoczonych już korzyści, jakie przynosi inwestowanie w nieruchomości, można stwierdzić, że jest to jeden z najpewniejszych sposobów na ochronę kapitału przed utratą wartości i długofalowe czerpanie zysków.