Co to jest apartament?

wróć do aktualności

Zdarza się, że słowa apartament i mieszkanie są stosowane zamiennie, jako synonimy – często jest to błąd. Standard wykończenia i wyposażenia takich nieruchomości jest różny. W jakich przypadkach można więc mówić o apartamentach?


Apartament – definicja

Choć słowo apartament jest powszechnie znane, to trudno jest wskazać jasną definicję, która określałaby jakie lokale można nazywać w ten sposób. Słownik języka polskiego podaje, że jest to luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu – nie stanowi to jednak wyczerpującego opisu, który pozwoliłby na jednoznaczne wyróżnienie cech tej grupy mieszkań. Podobnie sytuacja wygląda w prawie budowlanym – nie ma w nim dokładnej definicji mówiącej o tym, co to jest apartament. Nierzadko skojarzenia z tym rodzajem mieszkania wiążą się z prestiżem i niedostępnością oraz raczej z pobytem w kilkugwiazdkowym hotelu niż z własnościowym lokalem. Tymczasem nowoczesne nieruchomości mogą łączyć w sobie cechy ciepłych, przytulnych wnętrz z dużymi przestrzeniami i wysokim standardem wykonania oraz wyposażenia – między innymi takie lokale określa się mianem apartamentów. Jakie jeszcze?

Podstawowe elementy wyróżniające apartament

Istnieje wiele cech określających, czym jest apartament. W poniższych punktach przybliżamy najważniejszych z nich.

  • Duża powierzchnia – jest to jeden z najważniejszych wyróżników apartamentu. Przestronne wnętrza gwarantują mieszkańcom wysokie poczucie komfortu, a także dają bardzo dużą swobodę aranżacyjną mieszkania.
  • Funkcjonalny układ – z dużą powierzchnią łączy się zazwyczaj wygodny układ kilku pokoi (trzech lub więcej). W apartamentach często znajduje się też przestrzeń wydzielona na garderobę lub pralnię oraz dwie czy nawet trzy łazienki. Warto jednak wspomnieć, że podział na pokoje nie jest regułą, bo wyróżnić możemy też np. apartamenty typu studio, w których sypialnia, kuchnia czy jadalnia nie są oddzielone ścianami.
  • Atrakcyjna lokalizacja – już samo usytuowanie osiedla może przyczynić się do podniesienia prestiżu i wartości powstających w nim mieszkań (np. apartament we Wrocławiu w pobliżu Ostrowa Tumskiego i Rynku jest inaczej odbierany, niż podobna nieruchomość na obrzeżach miasta).
  • Wysoki standard wykończenia oraz wyposażenia apartamentu – od komponentów ścian i posadzek, przez balustrady balkonów, aż po końcową aranżację wnętrz. Dobra jakość wykorzystywanych w trakcie budowy produktów oraz praca specjalistów, odpowiadających za wykończenie, składają się na najwyższy standard mieszkania.
  • Miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu – takie jak balkon, loggia, taras czy ogródek. W apartamentach często dostępnych jest kilka takich udogodnień jednocześnie, zazwyczaj też każde z nich ma przynajmniej kilkanaście m2 powierzchni (a w przypadku prywatnych ogrodów – kilkadziesiąt).
  • Nowoczesne rozwiązania zastosowane w mieszkaniu oraz w budynku i na osiedlu, np. system monitoringu i wideodomofonów, garaże podziemne, cichobieżne windy, klimatyzacja w standardzie każdego mieszkania, rolety zewnętrzne i wiele innych.
  • Kompleksowo zaplanowane części wspólne – na to, czy mieszkanie można nazwać apartamentem, może mieć też wpływ całe osiedle. Na terenie inwestycji doceniana jest np. bujna zieleń, ścieżki spacerowe i rekreacyjne, nowoczesne place zabaw dla dzieci oraz siłownie terenowe.
  • Niecodzienny design – poza względami funkcjonalnymi, bardzo istotna jest też część wizualna mieszkania oraz osiedla. Zarówno wyposażenie apartamentu, jak i projekt elewacji budynku czy części wspólnych powinny określać charakter inwestycji. Jako przykład możemy podać nowe osiedla we Wrocławiu z naszej oferty, które wyróżniają się oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz wysokim standardem.

 

Apartament, a mieszkanie – poznaj główne różnice

W przypadku mieszkania łatwiej jest ustalić jego definicję – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 r. jest to zespół pomieszczeń wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, który posiada osobne wejście i nadaje się do zamieszkania przez ludzi – w tym także do prowadzenia gospodarstwa domowego. Można więc zauważyć, że w kontekście zabudowy mieszkalnej (nie biorąc pod uwagę hoteli) każdy apartament jest mieszkaniem, ale nie każde mieszkanie jest apartamentem. Różnice pomiędzy nimi opierają się głównie na wymienionych wyżej punktach – jeżeli dany lokal nie spełnia większości przytoczonych cech bądź sam standard mieszkania nie jest wysoki, wówczas nie można mówić o apartamencie. Często zdarza się na przykład, że nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji tylko z tego powodu określana jest jako lokal premium, choć pod względem wykonania czy wyposażenia, apartamentem trudno ją nazwać. Warto też zaznaczyć, że mieszkanie może mieć dowolny metraż i zawsze będzie nazywane mieszkaniem. Apartament natomiast to z reguły lokum o dużej powierzchni (choć zdarza się też, że mniejsze lokale są określane w ten sposób – powinny jednak wówczas spełniać pozostałe z omawianych cech, czyli np. mieścić się w pożądanej dzielnicy na osiedlu o podwyższonym standardzie).