5 cech, jakie powinno posiadać dobrze zaprojektowane osiedle

wróć do aktualności

Planując zakup nowego mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które należy dobrze przemyśleć. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z samym lokalem, czyli np. liczba pokojów, metraż czy powierzchnie dodatkowe, ale warto pamiętać, że bardzo duże znaczenie dla codziennego komfortu po zamieszkaniu w nowym lokum ma również dobrze zaprojektowane, nowoczesne osiedle.


Spis treści:

  1. Funkcjonalne przestrzenie wspólne

  2. Atrakcyjny projekt architektoniczny

  3. Udogodnienia dla różnych środków transportu

  4. Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania

  5. Wygodny dostęp do lokalnych usług

 

Nowoczesne osiedle – gdzie warto zamieszkać?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie, zapewne dokładnie przyglądasz się lokalizacji danej nieruchomości, sprawdzając, czy będzie spełniać twoje potrzeby. Jest to w dużej mierze indywidualna kwestia, bo każdy ma inne wymagania, jednak najczęściej zwraca się uwagę na takie elementy, jak dostęp do komunikacji miejskiej, tereny zielone w sąsiedztwie czy punkty usługowe i placówki edukacyjne w okolicy. Ostatecznie każdy musi stworzyć własne kryteria, które pozwolą mu określić, gdzie warto zamieszkać. Najlepsza lokalizacja nieruchomości to jednak nie wszystko – warto też zwrócić uwagę na osiedle, w którym się mieści.
 

Cechy dobrego osiedla

Poznaj najważniejsze cechy nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia lokatorów.

 • Funkcjonalne przestrzenie wspólne, zarówno z miejscami do odpoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Nowoczesne osiedle oferuje swoim mieszkańcom pełne zieleni dziedzińce z eleganckimi ławkami, pergolami czy fontannami, przy których można się relaksować, a także bezpieczne place zabaw dla dzieci, siłownie terenowe czy ścieżki rowerowe.
 • Atrakcyjny projekt architektoniczny, czyli taki, który pod kątem formy brył budynków oraz kolorystyki elewacji wpasowuje się w istniejącą tkankę miejską czy też otaczającą inwestycję przyrodę, jest estetyczny i przemyślany. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania budynków oraz materiałów użytych do ich budowy – warto sprawdzić, jaki jest standard lokali oferowanych przez danego dewelopera.
 • Parkingi naziemne i podziemne, stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki na rowery lub rowerownie – zastanawiając się nad tym, gdzie kupić mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, czy dane osiedle ma udogodnienia dla osób poruszających się różnymi środkami transportu.
 • Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania – w obecnych czasach cechy nowoczesnych osiedli to też odpowiedzialne podejście do środowiska. Ważne jest stosowanie zielonych pokryć dachów, oświetlenia LED czy zachowanie istniejącego starodrzewu podczas budowy inwestycji. Wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwala na zwiększenie komfortu mieszkańców oraz na oszczędność energii, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.
 • Wygodny dostęp do lokali handlowo-usługowych, żłobków, przedszkoli, placówek medycznych, biznesowych czy gastronomicznych. Najlepsza lokalizacja nieruchomości to taka, która pozwala załatwić podstawowe potrzeby tuż koło domu. Projektując nowe osiedla deweloperzy coraz częściej kierują się ideą miasta 15-minutowego, zgodnie z którą mieszkańcy powinni móc w 15 minut pieszo lub rowerem dostać się do najważniejszych, potrzebnych na co dzień punktów, takich jak choćby piekarnia, sklep spożywczy, fryzjer, bank, placówki edukacyjne, kosmetyczne czy lecznice.

Dobrze zaprojektowane, nowoczesne osiedle to przestrzeń, która spełnia oczekiwania przyszłych mieszkańców i zapewnia im wygodne, bezpieczne warunki do życia.
 

Jak znaleźć dobre osiedle?

Zastanawiając się, gdzie warto zamieszkać, dobrze jest zwrócić uwagę na różne czynniki – jak już wspomnieliśmy, liczy się nie tylko sam lokal, ale także lokalizacja, estetyka i funkcjonalność osiedla oraz udogodnienia, jakie oferuje. Duże znaczenie ma możliwość korzystania z infrastruktury rekreacyjnej i oferty kulturalnej oraz terenów zielonych w pobliżu osiedla. Obecność takich miejsc wpływa bowiem pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, wprowadza do ich życia dodatkową aktywność fizyczną, a także umożliwia relaks na świeżym powietrzu.
W ofercie Lokum Deweloper znaleźć można nowoczesne osiedla w atrakcyjnych lokalizacjach we Wrocławiu i Krakowie. Zdajemy sobie sprawę, że wybór miejsca zamieszkania jest niezwykle ważną decyzją, która wpływa na jakość i komfort życia naszych klientów, dlatego zapewniamy wsparcie i udzielamy niezbędnych porad podczas całego procesu zakupu lokum.

 

FAQ:
Jakie są najważniejsze cechy dobrze zaprojektowanego osiedla?

 • Dobrze zaprojektowane osiedle powinno wyróżniać się atrakcyjnym designem oraz wysoką jakością użytych materiałów wykończeniowych. Taką inwestycję charakteryzują również profesjonalnie zaaranżowane strefy relaksu oraz obecność lokali handlowo-usługowych w parterach budynków.

Jakie są funkcjonalne przestrzenie wspólne na nowoczesnym osiedlu?

 • Funkcjonalne przestrzenie wspólne na nowoczesnym osiedlu obejmują pełne zieleni dziedzińce z miejscami do odpoczynku, place zabaw dla dzieci, siłownie terenowe, ścieżki rowerowe sprzyjające aktywnemu spędzaniu czasu.

Co oznacza atrakcyjny projekt architektoniczny?

 • Atrakcyjny projekt architektoniczny oznacza, że budynki na osiedlu są zaprojektowane tak, aby harmonijnie wpisywały się w istniejącą tkankę miejską lub otaczającą przyrodę. Ważne jest również jakość wykonania budynków i użyte materiały.

Jakie udogodnienia dla transportu powinno mieć dobrze zaprojektowane osiedle?

 • Na dobrze zaprojektowanym osiedlu znajdują się parkingi naziemne i podziemne, a także stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych oraz stojaki na rowery lub rowerownie. Zapewnia to komfort osobom korzystającym z różnych środków transportu.

Dlaczego energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na osiedlu są ważne?

 • Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na osiedlu przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie takich rozwiązań, jak zielone pokrycia dachów, oświetlenie LED i zachowanie starodrzewu, pozytywnie wpływają na oszczędności energii i poprawę komfortu życia mieszkańców.

Jakie korzyści niesie ze sobą wygodny dostęp do lokalnych usług?

 • Wygodny dostęp do okolicznych lokali handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych i medycznych oraz lokali gastronomicznych umożliwia wygodne realizowanie codziennych potrzeb w zasięgu spaceru, bez konieczności dojazdu w inne części miasta.